close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 września 2016

  W Rovinju i na wyspie Świętej Katarzyny zostały zorganizowane uroczystości z okazji 170 rocznicy urodzin i 90 rocznicy śmierci hr. Ignacego Korwin-Milewskiego.

  W dniach 27-28 września br. w Rovinju i na wyspie Świętej Katarzyny Ambasada RP w Zagrzebiu, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Muzeum Narodowego w Warszawie, władz miasta Rovinj, Muzeum w Rovinju, Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „F. Chopin” w Rijece i firmy Maistra z Rovinja zorganizowała obchody 170 rocznicy urodzin i 90 rocznicy śmierci hr. Ignacego Korwin-Milewskiego, wybitnego kolekcjonera polskiego malarstwa, mecenasa sztuki, Kawalera Maltańskiego. Od 1899 do 1926 roku właściciela i mieszkańca wyspy Świętej Katarzyny.

   

  Z tej okazji Zakład Konserwacji Zabytków z Warszawy odnowił i zabezpieczył płytę nagrobną na cmentarzu w Rovinju oraz posadowił szklaną tablicę informacyjną, autorstwa artysty malarza Marka Moderau z Warszawy, na wyspie Świętej Katarzyny odsłonięto pamiątkową kamienną tablicę również autorstwa p. M. Moderau, zorganizowano wystawę fotografii 23 obrazów z kolekcji hr. Ignacego Korwin-Milewskiego, będących własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. W cyklu imprez towarzyszących uroczystościom odbyło się seminarium naukowe pt. „Zycie i działalność hr. Ignacego Korwin-Milewskiego” oraz koncert jazzowy w wykonaniu Quartetu Mariusza Bogdanowicza.

   

   

  Imprezie towarzyszyło seminarium liderów życia polonijnego w Chorwacji, a także wystawa archiwalnych pocztówek przedstawiających miasto i wyspę Święta Katarzyna z czasów przebywania hr. Ignacego Korwin-Milewskiego. Została także wydana dwujęzyczna książka pt. „Ignacy Karol Hrabia Korwin-Milewski postać niezwykła” oraz katalog wystawy pocztówek.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: