close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 lutego 2019

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozstrzygnęło konkurs skierowany do studentów polskich uczelni artystycznych.

  Zwycięskie logo Szczytu Bałkanów Zachodnich, zaprojektowane przez Annę Laskę z ASP w Gdańsku, będzie wykorzystywane także jako logo polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, zarówno podczas wydarzeń na szczeblu ministerialnym, jak i seminariów eksperckich.

   

   

  Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu został zaplanowany na 4-5 lipca 2019 r. Pierwszego dnia wydarzenia spotkają się ministrowie gospodarki, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych krajów uczestniczących w Procesie Berlińskim, natomiast drugiego - szefowie rządów i państw. W szczycie uczestniczyć będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej, OECD, organizacji regionalnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Równolegle do spotkań politycznych odbywać się będzie Forum Biznesu UE-Bałkany Zachodnie i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.   

   

  Planowane cztery priorytety polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim to:

   

  1. gospodarka;
  2. connectivity (wzajemne powiązania infrastrukturalne);
  3. wymiar obywatelski (obejmujący społeczeństwo obywatelskie, think tanki, młodzież i kulturę);
  4. bezpieczeństwo.

   

  Polska planuje przekrojowo uwzględnić własne doświadczenia transformacji, negocjacji akcesyjnych i absorpcji środków unijnych. Program polskiego przewodnictwa powstał w oparciu o szerokie konsultacje z przedstawicielami rządów i społeczeństwa obywatelskiego Bałkanów Zachodnich przeprowadzone przez Pełnomocnika Rządu ds. organizacji szczytu, wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

   

  O Procesie Berlińskim

   

  Proces Berliński to inicjatywa Niemiec wspierająca współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich i uzupełniająca politykę rozszerzenia UE. Został zapoczątkowany szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie. Kolejne szczyty odbywały się w 2015 r. w Wiedniu, w 2016 r. w Paryżu, w 2017 r. w Trieście i w 2018 r. w Londynie.

   

  W PB uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) do członkostwa w UE oraz są objęte polityką rozszerzenia. W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe (np. EBI i EBOR), organizacje międzynarodowe i regionalne. Polska dołączyła do PB w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Merkel i uczestniczyła już w szczycie londyńskim BZ.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: